Що краще облаштовувати на своїй ділянці, колодязь або свердловину? Давайте розберемося детальніше, що буде оптимально і на якій ділянці.
В першу чергу, обговоримо воду, яку нам подає колодязь і свердловина. Колодязь копається до першого водоносного пласта в землі. Цей рівень в кожній місцевості різний, він залежить від товщини ґрунту і глибини верхніх вод. Свердловина – буріння в землі на різні водоносні горизонти, з використанням спеціального обладнання для облаштування свердловин. Глибина свердловини, також залежить від місцевості.
Якщо порівнювати якість води в свердловині і в колодязі, то більше переваг матиме саме вода з свердловини. Колодязь – найменш стабільне джерело водопостачання, особливо коли виритий на верховодку. У посушливий літній період, а також взимку, верховодка може зникнути. Свердловина або колодязь, який живиться водами першого горизонту, джерело більш надійне, хоча і тут мають місце сезонні коливання рівня води.
Багато хто вважає, що викопати колодязь у себе на ділянці економніше, ніж пробурити свердловину. Але найчастіше, копка колодязя обходиться набагато дорожче, ніж буріння свердловини. Основна причина – трудомісткий і повільний процес копки колодязя, а також особливості геологічних порід. Також слід пам’ятати, що стовп води в колодязі не високий, відповідно приплив води відбувається набагато повільніше, ніж в свердловині. Для більш якісне питної води час від часу дно колодязя необхідно очищати.
Вибір місця для облаштування колодязя може викликати більше труднощів, ніж для свердловини. Пам’ятайте, що під час облаштування колодязя задіється більша площа, ніж при бурінні.
Діаметр колодязя – становить від 0,5 метрів. Рідко зустрічаються прямокутні колодязі. Колодязі проходять крізь водний шар і заглиблюються в твердий пласт, який нижче його на 0,5-2 м.
Для того що б транспортувати воду, використовують ручні пристрої або електричні насоси. Вода поступово стікає з різних горизонтів і накопичуючись в колодязі зберігається в певних кількостях. Якщо вся вода з колодязя викачали, то нова прибуде тільки через певний час.
Можна облаштує не глибокий колодязь до 16 метрів, діаметром 3 метри. Стінки зміцнюються обсадної колоною. На дно насипають піщану подушку.
Для більш глибокого колодязя діаметром д 25 метрів, потрібен спеціальний бур. Це абіссінських спорудження, для створення якого використовується труба діаметром в 2-1 метра. При необхідності колодязі встановлюють навіть у підвалі приватного будинку, для цього не потрібен спеціальний дозвіл.
Свердловини діляться на два типи: піщані або артезіанські. Піщані свердловини діаметром від 3,6 до 5 см, буває і більше. Вони менш глибокі ніж артезіанські і її фільтр встановлюється в піщаному водоносному горизонті. Глибина свердловини – до 50 метрів.
Діаметр артезіанської свердловини – від 12 см, глибина від 50-100 метрів і більше.
При використанні свердловини насос постійно викачує воду зі стовбура свердловини, а нова вода, яка проходить через фільтр, по тиском, не безперервно, знову надходить у ствол свердловини. Система працює таким чином, що забір води завжди компенсує приплив нової. Тому вода зі свердловини ніколи не закінчується, в порівнянні з колодязем.
Недолік: при спустошенні доводиться чекати, поки вода просочиться через грунт і повернеться до певного рівня. При посушливій погоді таке джерело пересихає. Якщо довго йдуть дощі, то відбувається затоплення, що позначається на якості рідини. Недолік полягає також у необхідності часто проводити дезінфекцію і чистку.
Недоліки: висока ціна будівельних робіт, необхідність купувати обсадні труби і погружний насос.
Свердловина здатна за годину забезпечити вас кількістю води, як колодязь за добу. Значить, якщо вам необхідно забезпечити великий потік водоспоживання води, криниці буде недостатньо.
Як показує практика, одного правильного рішення, яке підійшло всім – не існує. Вибираючи між колодязем або свердловиною необхідно враховувати кілька факторів:
Є місцевості де можливо тільки облаштування колодязя, а є де тільки свердловина може забезпечити людей питною водою.