Після того, як були проведені бурові роботи, необхідно автоматизувати процес подачі води в свердловину. Постійне включення і виключення насоса, при першій потребі у воді – це абсолютно незручно і затратно по часу. Тому, необхідно облаштувати максимально зручну і ефективну автоматизовану систему подачі води, при включенні якої буде йти вода, а при виключенні відбудеться відключення насоса.
Для забезпечення безперебійної подачі води потрібне обладнання для свердловини та автоматика, яка ділиться на два типи: механічна і електронна.
Механічний тип автоматики дозволяє регулювати включення і виключення насоса, шляхом вимірювання тиску води. Використовується реле тиску, яке може бути додатково укомплектоване манометром і захистом від сухого льоду. Тиск води провокує натяг пружини, що і регулює процес подачі води.
Захист від сухого льоду, в свою чергу, націлена на своєчасне відключення пристрою, коли вода в свердловині закінчилася. Це дозволяє запобігти поломку.
Механічна автоматика прийнятну ціну і досить проста в експлуатації. Однак, контролер все ще більш функціональний.
Електронний контролер тиску – це тип автоматики, який дозволяє забезпечити подачу води, і має велику кількість переваг.
Почати варто з того, що в електронній автоматиці активація відбувається за тиску включення, а припиняється після того, як будуть перекриті вентилі і в трубопроводі не залишиться води. Важливо відзначити, що тиск включення може бути обмежена заводськими настройками конкретного пристрою. Кількість режимів також регулюється виробником.
Крім цього, всі електронні автоматики оснащені захистом від сухого льоду. Також, всі необхідні індикатори роботи електроніки знаходяться на блоці управління. На пристроях також є монітор, який дозволяє не тільки полегшити настройку контролера, а й спростить роботу з ним.
Такий тип автоматики також самостійно перезавантажується з певною періодичністю, яка також залежить від виробника, що дозволяє забезпечити додатковий захист для реле. Більш того, насос оснащений зворотним клапаном.
Захист від гідроударів, як і плавний запуск пристрою, забезпечує максимально довгу роботу насоса.
Використання електронної автоматики може включати певні нюанси, які залежать від виробників.
Почати варто з того, що деякі пристрої не можуть бути оснащені всіма перерахованими вище функціями, а мати лише частину з них. Їх відсутність впливає на підсумкову вартість пристрою.
Крім цього, деякі контролери вимагають обов’язкової установки гідроакумулятора, що також може істотно змінити вартість підсумкової установки, в той час як деякі не вимагають оного.
Гідроакумулятор – це металевий бак, оснащений гумовою мембраною. Між стінками і мембраною створюється тиск, що дорівнює 1.5 bar. Однак, його можна регулювати, в залежності від потреб користувача. Для цього в гидроаккумуляторе є ніпель.
Влаштована робота акумулятора так: під тиском в нього надходить вода, яка становить близько 50% від заявленого обсягу. Після того, як система відключається, повітря виштовхує воду, поки тиск не буде дорівнює тиску системи.
Головними функціями гідроакумулятора є:
Гідроакумулятори, в більшості своїй, діляться на два типи: з нержавіючої сталі і з пофарбованої сталі.
Незважаючи на те, що акумулятор з нержавійки має ряд переваг, він досить дорогий, в порівнянні зі сталевим. Його максимальний тиск становить 10 bar. Обсяг бака різниться, і може становити аж до 2000 літрів.
Однак, установка пристрою потрібно отримувати консультації з фахівцем, адже це дозволяє вибрати оптимальне розташування гідроакумулятора, його обсяг і налаштувати необхідний рівень тиску.